Erkeklerin Sarışın mı Kumral mı Tercihinin Bilimsel Bir Nedeni Varmış!

Biliminsanları, araştırmacılar bu konu eksik kalmasın demiş araştırmış, kapı gibi yanıtları koymuşlar önümüze ancak yine de bu yanıtlara geçmeden önce kendi gönlünüze kulak verip yanıtlayın:

http://polarb.com/214829

Beğenilerinize dayanan kararınızı verdiyseniz şimdi bilimsel gerçekleri açıklamaya geçebiliriz.

Güzelliğin net bir tanımı, bir kuralı yok. Zevkler ve renkler kaidesi kapsamında ele alınıyor ve değerlendiriliyor. Bu yüzden de bazen dünya güzellik yarışması birincisini görüp “bunu mu seçtiler” diye burun kıvırabiliyoruz. Ancak yine de toplumun genelinin kabul ettiği bir güzellik algısı var gibi görünüyor. Çoğunluğa hitap eden dergiler, reklamlar, afişler, billboardlar bunun göstergesi.

Sarışın Bomba Miti

Sarışınlık tarihin pek çok döneminde, özellikle daha az görüldüğü bölgelerde, ilgi çekici bir özellikti. Ancak, sarışınlığın güzellikle olan ilişkisini pekiştiren hiç şüphesiz 1950lerde Marilyn Monroe oldu.

Tabii sonrasında popüler kültürde bir klişe patlaması yaşandı; sarışınlar güzeldir, sarışınlar eğlenmesini daha iyi bilir, sarışınlar sıcak sever vb.

Popüler kültürün de etkisiyle çoğu kişinin sarışınları daha çekici bulduğu düşünülür ama acaba gerçekten öyle mi yoksa bu da yüzeysel bir kabul mü?

Daily Mail‘den Deborah Arthurs’a göre, erkekler saçları koyu renkli kadınları daha seksi ve çekici buluyor.

Sosyal arkadaşlık sitesi Badoo’nun anketine göre, katılan 2000 erkeğin yüzde 60’dan fazlası “kuzguni saçlı” kadınları tercih etmiş. Bu arada yüzde 9unun da tercihlerini kızıl saçlılardan yana kullandığını belirtmeyi unutmayalım.

Viren Swami ve Seishin Berrett tarafından yürütülen başka bir araştırmadan çıkan sonuçsa erkeklerin bu sarışın-esmer tercihinin, zannedilenden daha karmaşık bir durum olduğunu ortaya çıkartmış.

blonde-vs-brunette-2
Resme bakınca bizce de sağdaki!

Bardaki Kadın Resimdeki Kadına Karşı Deneyi

Deneyin birinci aşamasında çekici bir kadın bir kaç hafta boyunca gece kulüplerine gitmiş. Deney süresince saç rengini sarı, kumral ve kızıl olarak değiştirmiş ve araştırmacılar da “bir saat boyunca kaç erkeğin etkileşime geçtiğini” gözlemleyip saymışlar.

Sonuçlara göre ilgi gösteren kumralken 42 erkeğe karşılık, sarışınken 60 erkek ilgi göstermiş. Bu rakamlara bakınca sarışının daha çekici olduğunu düşünebilirsiniz ama olay daha karışık.

Deneyin ikinci aşamasında, aynı kadınların farklı saç renklerindeki halleri gösterildiğinde, katılan erkekler ilginç bir şekilde kumral olanı daha çekici bulmuşlar.

Peki neden barda sarışın?

Swami ve Berrett, bu noktada şu tezi öne sürmüşler: Erkekler, sarışın kadınları daha “muhtaç” görme eğiliminde. Bu görüş de dominantlık ve güven duygusunu arttırdığından, sarışın kadınları, sosyal ortamlarda daha rahat yaklaşılabilir olarak görüyorlar.

City University of London tarafından,1500 erkek katılımcıyla yapılan bir çalışmada, görünüşüne bakarak kişiliğini tarif etmesi istenen erkeklerin yüzde 81’i esmer/kumral saçlı kadınları “zeki”, yüzde 67’si “kendine yetebilen” olarak tanımlamış.

Araştırmayı yapan Peter Ayton, “Daha yoğun, eşit ortaklığın olduğu bir ilişki arıyorlar ve görünüş de bunda büyük bir rol oynuyor. Bazı saç renklerinin zenginlik ve deneyim göstergesi olduğu bile söylenebilir” diye belirtmiş.

Tabii, bu araştırmaların İngiltere bazlı olduğunu belirtmekte fayda var. Başka ülkeler ve kültürlerde bu algı tamamen farklı da olabilir.

Kaynak: Elitedaily

Leave a Reply